Az ünnepek alkalmával, a bejgli fogyasztással arányosan megnövekszik az elkészített fényképek száma is.
Azonban a sorozatos kattintgatást többnyire a több órás szelektálás és elégedetlenség követ, ami a meggondolatlan, szervezetlen fotózás eredménye.
Akár csak magunknak szeretnénk megőrizni, vagy akár az ismerőseinkkel szeretnénk megosztani a fotókat, érdemes néhány apró dologra odafigyelni, hogy a fotók a lehető legjobb minőségűek legyenek minden szempontból.
A legapróbbnak tűnő technikák teszik néha nagyszerűvé a fotót, ezért összegyűjtöttem néhány tippet, amelyet akár a mobillal történő fotózás alkalmával is nyugodtan alkalmazhatsz, a látványosabb eredmény érdekében.
A fényelés
Ahogyan már többször említettem, a fotográfiában a fény a lelke mindennek. Hiába nézünk szembe egy jó témával, ha nem állnak rendelkezésre a megfelelő fények, akkor a néző számára érdektelenné válik a fotónk és nem ragadja meg a tekintetét.
A karácsonyt is nevezhetnénk a legfényesebb ünnepünknek, hiszen ez az időszak a csillogó-villogó díszekről szól. Így ezt is kell visszaadnunk a nézőnek hiszen, ha ez az elem hiányzik a fényképről, nem feltétlenül tudja a karácsonyhoz kötni a fotót.
A fotózás bármelyik ágáról is legyen szó, a képünket mindig három fő részre lehet osztani. Az előtér, a középtér és a háttér.
Bármit is örökítünk meg, ezek az elemek mindig jelen lesznek a fotónkon és egy fotó akkor működik a legjobban, ha mind a három területet a témához igazodóan alkalmazzuk.
Ezért, a karácsonyi fotónkon a fényelés szempontjából is korrigálnunk kell ezt a három területet és magát a témát, hogy megfelelően exponált legyen.
1. Előtér
A karácsonyi fotókon gyönyörűen visszaadja az ünnep hangulatát, ha az előtérben is alkalmazzuk a bokeh effektet. Erre a feladatra tökéletesen ideális, ha az objektívtől, vagy a telefontól néhány centire elhelyezünk egy Ledfüzért úgy, hogy a Ledek ne takarják ki a témát.
Az életlenségnek köszönhetően fényes, gömbökként jellen meg a fotón, amelyek tovább növelik a térbeli hatást.
Inspirálódj!
Nézd meg, hogy miként alkalmazom a fent leírtakat!
2. A téma világítása
A fotózásban megszokott tematika szerint kell eljárni ebben az esetben és arra törekedni, hogy megfelelően világított legyen a témánk. Lehetőség szerint alkalmazzunk szórt fényt, hogy csökkentsük az árnyékok kontrasztját.
3. Háttér
Az előtérhez hasonlóan ebben az esetben is arra kell törekednünk, hogy a háttérben is jelen legyen a bokeh effekt. Ebben az esetben is teljesen elegendő egy Ledfüzér, hiszen a háttér bevilágítása nem feltétlenül fontos a fotónk szempontjából. A háttérnél viszont, jóval sűrűbben is megjeleníthetjük a bokeh foltokat.
Hangold össze a színeket
Részben akár egy pont alatt is lehetne említeni a fényeléssel, hiszen a színek hangulatát nagyban befolyásolják a színek hőmérsékletei, azonban egy említésnyinél jobban szeretném kifejteni a témát, mivel szintén a karácsonyi fotó egyik fő eleme.
A téma mellet, amelyekkel hangulatot, vagy érzelmet tudunk kiváltani a nézőből, azok a színek. Ha ezeket rosszul kezeljük a fotón, akkor a nem biztos, hogy egyértelmű lesz a közölni kívánt üzenet.
→ Ha kék, fehér vagy szürke színeket fotózunk akkor igyekezzünk világos képet alkotni és a színhőmérsékletet is hidegebben tartani.
→ A piros, arany és zöldszíneket pedig, nyugodtan ábrázolhatjuk sötétebb, mélyebb témaként a melegebb, sárgásabb színhőmérsékletet követve.
Mindkét alternatívával visszaadható a karácsony hangulata, azonban a kettő keverésével zavarossá válhat a fotó összképe.
Mosd el a hátteret
Mint minden fotónál, a karácsonyi képeknél is nagyon impozáns az elmosott háttér. Mivel a karácsonyi fényeknek köszönhetően könnyen létrejön a bokeh effekt, nyugodtan fotózzuk nyitott rekesszel.
Ha szükséges, a témára külső fényforrás segítségével juttassunk extra fényt, hiszen a karácsonyi világításoknak hála a nem releváns részek világosabbá válhatnak, mint maga a téma.
Komponálj
Kompozíció szempontjából csupán annyiban kell máshogyan gondolkoznunk, hogy a fotóba bele implemetáljuk mindazt, amit a karácsony jelent a számunkra.
Emellett érdemes követni a már jól bevált komponálási alapelveket, de a különleges perspektíváért és az egyedi végeredményér nyugodtan elrugaszkodhatunk ettől, hiszen ezek nem szentírások.
Komponáljunk az előtérbe is – egy belógó fenyőág, az éppen égő gyertyák, egy világító fényfüzér, mind-mind olyan témák, amelyek jól mutatnak az előtérbe, elmosottan bekomponálva.
A témánk legyen a jobb, vagy bal 1/3-ban – ahogyan említettem, ha az emberi szem számára megszokott komponálási elveket szeretnénk követni, akkor érdemes a témánkat a jobb, illetve a bal 1/3-ba komponálni.
Legyen jelen a karácsony jelképe – egy karácsonyi fotó nem igazi, ha nincsen benne a karácsonyfa. Komponáld a témával egy síkba, vagy akár a háttérbe a fényeit kiemelve.
Válassz megfelelő perspektívát – hajlamosak vagyunk megfeledkezni, hogy nem elegendő a témát megválasztanunk, mivel a perspektívára is ügyelnünk kell. Minden esetben érdemes a témánk magasságából és azzal egy szintről fotózni.
Figyelj a fókuszra
Bár a karácsonyi fotónk elő és háttere többnyire elmosott, a releváns részenek érdemes odafigyelni arra, hogy azok megfelelően élesek legyenek, hiszen a teljesen életlen fotó nagyon zavaró a szem számára.
A fókusz szintén téma specifikus, azonban szinte az egyetlen dolog, amire figyelnünk kell az az, hogy egyetlen dologra fókuszáljunk a fotón.
Ez lehetőleg legyen a témánk, hiszen azt szeretnénk elérni, hogy ez ragadja meg a néző figyelmét.
Élőlény fotózás esetében a fókusz minden esetben a szemére helyezzük, hiszen ebbe akad bele elsőként a tekintetünk.
Schubert Dániel
made with
Olvass tovább!
Rengeteg hasonló témából válogathatsz még!